Wielkość eksportu w czerwcu 2015 roku

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w czerwcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacuje się, że w czerwcu eksport z Polski wyniósł 14,564 mld euro. Był więc o 3,1% większy niż w maju i jednocześnie o 13,3% większy niż w czerwcu 2014 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 60,585 mld, tj. o 5,1% więcej niż w maju i równocześnie o 13,9% więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Czerwcowy wzrost obrotów nie jest zjawiskiem typowym. Poza pojedynczymi przypadkami (jak w roku 2013) dominuje w tym okresie stabilizacja lub wręcz korekta obrotów. Jest to związane z nieco słabszą aktywnością handlu w okresie letnim – więc i mniej intensywnym odnawianiem stanów magazynowych. Przed rokiem w czerwcu sprzedaż eksportowa uległa zmniejszeniu w stosunku do majowej o 0,2%. Na silny i nietypowy wzrost w roku bieżącym wskazują wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się istotnie wyższa od notowanej w maju. W miejsce 9,7% pojawi się w statystykach 13,3% niewiele tylko mniejsze od rekordowych tym roku 13,9% z marca.

Wyniki eksportu z pierwszych pięciu miesięcy roku bieżącego, systematycznie okazywały się lepsze od oczekiwanych. Według statystyk Narodowego Banku Polskiego eksport w okresie I – V 2015 wyniósł 70.891 mln euro okazując się o 9,5% większym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wciąż też zwraca uwagę wyższy niż w ostatnich latach stosunek eksportu do produkcji sprzedanej przemysłu. Ma on miejsce w sytuacji wciąż wątłego wzrostu gospodarczego u niektórych naszych najważniejszych partnerów z Unii oraz głębokiego regresu sprzedaży na rynki krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wciąż sprzyja nam wzrost wyceny dolara wobec euro na światowych rynkach. Słabnące euro poprawiło bowiem pozycję konkurencyjną wielu wytwórców z Unii Europejskiej. Wraz ze wzrostem tamtejszej produkcji eksportowej, zwiększył się popyt na dostawy dóbr zaopatrzeniowych realizowanych z Polski. W tym samym czasie nasze dobra zaopatrzeniowe i konsumpcyjne istotnie zyskały na konkurencyjności w stosunku do sprowadzanych z dalekiego wschodu – zwłaszcza z Chin.

Korporacja oczekuje, że w okresie VI – VIII 2015 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 12,3% w euro, a w wymiarze złotowym o 12,0%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2015 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 176,6 mld euro co stanowić będzie wynik o 12,3% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 727,7 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 10,6% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014.

Źródło: KUKE