Zbliża się Salon Ciekawej Książki w Łodzi

salon ksiazki

Od 24 do 26 listopada w Hali EXPO-ŁÓDŹ odbędzie się VII Salon Ciekawej Książki. To łódzkie święto literatury, które każdego roku odwiedza blisko 12 tys. osób, a wśród ponad stu wystawców
są największe polskie firmy wydawnicze. Na miłośników literatury czekają nowości książkowe oraz bestsellery – często w promocyjnych cenach – a także możliwość spotkania z najlepszymi autorami.

PATRON MEDIALNY – RYNEK ZABAWEK

Tradycją stało się już, że w II połowie listopada organizowane jest w Łodzi jedno z najważniejszych
w kraju wydarzeń wystawienniczych dedykowanych branży wydawniczej – Salon Ciekawej Książki.
Nie inaczej będzie w tym roku. Podczas tegorocznej edycji imprezy gościć będziemy wydawnictwa zarówno posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną do dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Udział w Salonie potwierdziły już m.in.: AGORA SA, AMEET, BOSZ, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Czarna Owca, Dom Literatury w Łodzi, Grupa Foksal, Helion, Książkowe Klimaty, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Muza, Nasza Księgarnia, REBIS, Sonia Draga, Spółdzielnia Wydawnicza CZYTELNIK, SQN oraz Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Wydawnictwo Sejmowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Znak.

Salon Ciekawej Książki to także spotkania z autorami i panele dyskusyjne poświęcone literaturze. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Monika Sznajderman, Katarzyna Wężyk, Jakub Ćwiek, Grzegorz Rogowski, Ryszard Ćwirlej, Łukasz Orbitowski, Piotr Pustelnik, Weronika Mliczewska, Tomasz Owsiany, Grzegorz Kalinowski, Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Joanna Mruk, Andrzej Żak, Ewa Karwan-Jastrzębska, Romek Pawlak, Marta H. Milewska, Agata Widzowska, Grażyna Bąkiewicz, Dorota Combrzyńska-Nogala, Kalina Jerzykowska oraz Andrzej Makowiecki.

Wśród wydarzeń towarzyszących ważne miejsce zajmują warsztaty edukacyjne i zabawy dla dzieci
i młodzieży promujące zamiłowanie do książek i rozwijające nawyk czytania. Bogatą ofertę zajęć przygotowały: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Kotarbińskiego w Łodzi, Miejskie Biblioteki Publiczne, Wydawnictwo Akapit Press, Sekcja Polska IBBY oraz Empik. Najmłodsi wezmą udział
w warsztatach plastycznych, podczas których m.in. tworzyć będą lapbooka; kreatywnych warsztatach literackich polegających na tropieniu detektywistycznych zagadek i rozwiązywaniu prawdziwych książkowych tajemnic. Planowane są również warsztaty z kaligrafii z użyciem dawnych przyborów szkolnych takich jak zapomniane już stalówki. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Piłsudskiego zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat do udziału queście literackim pn. „Na tropie literatury”. Quest rozegrany zostanie na stoisku Biblioteki i kilku wydawnictw posiadających literaturę dziecięcą.

Gratką dla miłośników jest STREFA FANTASTYKI, w ramach której odbędą się spotkania z autorami książek fantasy i sci-fi oraz panele dyskusyjne, których uczestnicy dyskutować będą m.in.
o popkulturze fikcyjnych światach stworzonych przez literaturę popularną, o tym w jaki sposób współczesna nauka odnosi się do różnych wizji roztaczanych przez literaturę science-fiction,
jak wyglądała sztuka medyczna w Europie na długo przed wynalezieniem antybiotyków oraz co się stało z mitologią słowiańską. W STREFIE FANTASTYKI odbędą się również warsztaty kreatywnego pisania, podczas których prowadzący odpowiedzą na pytania: „na co zwrócić uwagę podczas tworzenia własnego tekstu? Jak zabrać się za pisanie własnego opowiadania? Co jest ważne podczas kreowania bohaterów, świata, akcji, fabuły? Na zakończenie Salonu Ciekawej Książki w STREFIE FANTASTYKI czeka niespodzianka! Będzie nią wyjątkowo oryginalna adaptacja klasycznego dzieła teatralnego Williama Shakepeare’a pt. „Burza”. Choć spektakl przeniesiony zostanie „na deski”
w konwencji cyberpunkowej to powinien zadowolić nie tylko fanów fantasy, ale także miłośników sztuki!

Jednocześnie z Salonem Ciekawej Książki odbędą się Targi Prezentów Świątecznych MIKOŁAJEK.
Na obie imprezy obowiązuje jeden bilet. Szczegóły na www.mikolajek.targi.pl Godziny zwiedzania:

24 listopada (piątek) –                   10:00 – 18:00

25 listopada (sobota) –                 10:00 – 18:00

26 listopada (niedziela) –             10:00 – 17:00

 

Wstęp:

Bilet normalny jednorazowy               2.00 PLN

Dzieci do lat 10                                  wstęp wolny

Emeryci i Renciści                             wstęp wolny

 

Więcej informacji na: www.salonciekawejksiazki.pl / www.facebook.com/SalonCiekawejKsiazki