Nadmorskie spotkanie z grami

Jesienna edycja targów Gra i Zabawa oraz Festiwalu Gramy odbyła się 18-19 listopada br. w gdańskim AmberExpo. Wydarzenie przyciągnęło 9 tysięcy fanów twórczego spędzania czasu, którzy na stoiskach 100 polskich producentów oraz dystrybutorów gier i zabawek szukali interesujących propozycji dla siebie.

W tym roku w Gralni stanęły 364 stoliki, przy których zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowani gracze w towarzystwie 55 wolontariuszy testowali planszówki. Wybór był imponujący – do dyspozycji fanów gier bez prądu zostały oddane 702 tytuły, a tym samym otrzymali oni niemal 2000 propozycji rozgrywek. Według statystyk w targowy weekend z wypożyczalni skorzystano łącznie 4,5 tys. razy.

W sali Essen zaprezentowanych zostało niemal 100 premierowych tytułów, które zostały przywiezione z tegorocznych targów Spiel. W Strefie Gości odbyły się spotkania z twórcami gier, którzy zdradzali, jak przygotować prototyp gry, omawiali wpływ planszówek na rozwój osobisty, podpowiadali, jak prowadzić klub planszówkowy i wskazywali najciekawsze połączenia planszówki z aplikacją. Na targowej scenie wystąpili popularni blogerzy planszówkowi: Board Game Girl, Gambit TV, PrzyStole, Geek Factor, Przystanek Planszówka. Równolegle odbywały się turnieje i konkursy z supernagrodami, w tym finały mistrzostw Polski w grach „Domek” i „Marco Polo”, a także pierwsza edycja konkursu Gra Roku Targów Gra i Zabawa 2017. Tytuł ten przyznawany jest planszówkom, które cechują wysoka jakość wykonania, atrakcyjność i funkcjonalność, innowacyjność, czytelność instrukcji oraz dostosowanie do wskazanej grupy wiekowej.

Podczas targów zaplanowane zostały również liczne atrakcje dla małych i dużych: trampoliny, paintball laserowy, bowling, wielkoformatowe gry planszowe, możliwość zagrania w szachy z mistrzem, kreatywne warsztaty plastyczne, eksperymenty, podróże do świata nauki i fantastyki, strefa zabaw dla dzieci. Fani kolei mogli zdobyć certyfikat małego maszynisty, natomiast miłośnicy książek – sprawdzić swoją wiedzę w quizie wiedzy o baśniach oraz wziąć udział w bitwach komiksowych.

Targom towarzyszył Festiwal Ludzi Internetu „Likes Festival”, podczas którego ze swoimi fanami spotykali się popularni polscy youtuberzy, gamerzy i cosplayerzy. Uczestnicy mogli też m.in. przetestować premierową grę „Star Wars Battlefront II”, wziąć udział w turnieju League of Legends, obejrzeć galę Cosplay oraz spotkać się z ulubionymi twórcami internetowymi.