Pudełka z misją specjalną

Rynek gier dla najmłodszych obfituje w przeróżne propozycje edukacyjne. Wydawcy i dystrybutorzy oferują tytuły, których celem jest rozwijanie poszczególnych kompetencji u dzieci. W tym gronie jest firma Dante, posiadająca w swoim portfolio cieszące się ogromną popularnością serie „Carotina” i „Carotina Baby” od Lisciani. Najnowsze badania potrzeb małych konsumentów sprawiły, że do dwóch hitowych linii dołączyła ostatnio „Life Skills” – seria innowacyjnych produktów mających na celu rozwijanie u najmłodszych tzw. umiejętności życiowych.

– Dostrzegliśmy lukę na rynku, którą naszym zdaniem warto było wypełnić, stąd decyzja o wprowadzeniu serii „Life Skils” – wyjaśnia Marcin Maciejewski, prezes firmy Dante. – Wierzymy, że rozwój kompetencji miękkich w dzisiejszym świecie jest równie ważny jak ćwiczenie twardych umiejętności. Rozpoczęcie tego procesu już w dzieciństwie pozwala rodzicom mieć pewność, że ich pociechy wyrosną na szczęśliwych ludzi – podkreśla.

Projektanci każdej z gier obrali sobie za cel rozwój i trening konkretnej umiejętności życiowej, co pozwala dziecku w przyjemny sposób zmierzyć się z wyzwaniami rozwojowymi. Każdy tytuł oprócz szczegółowej instrukcji zawiera sugestie dla rodziców, dzięki którym mogą nie tylko pomóc swoim pociechom, ale też przez zabawę wzmocnić relacje z nimi.

Plany dystrybutora

Wybrane produkty z serii zadebiutowały na rynku w ubiegłym roku. Doskonałe przyjęcie przez klientów sprawiło, że dystrybutor zdecydował o rozszerzeniu ich oferty. Wśród kilkunastu propozycji przygotowanych z myślą o roku 2021 znajdują się tytuły zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Część z nich pojawi się w sprzedaży już w marcu, pozostałe dołączą do nich w kolejnych miesiącach.

– Planujemy również dodruki produktów, które zagościły już w polskich domach: „Moich pierwszych słów” z puzzlami pozwalającymi układać słowa związane z farmą i miastem, „Loteryjki z butikiem” oraz „Zaczarowanego zamku” – zapowiada Marcin Maciejewski.

Kompatybilność oferty

Pierwszą podgrupą w ofercie dystrybutora są produkty o niewielkich gabarytach, które świetnie odnajdą się w strefie przykasowej. Nie należy ich jednak lekceważyć ze względu na rozmiar, gdyż one również są po brzegi wypełnione materiałami edukacyjnymi. Nacisk położono w nich na wspólną zabawę dziecka z rodzicem, która ma ogromne walory edukacyjne. Korzystając z kart znajdujących się w opakowaniach, rodzice mogą pomóc dziecku w poradzeniu sobie z humorami, odstawieniu smoczka, a nawet namówić go do korzystania z nocnika. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzje o pożegnaniu ze smoczkiem czy wprowadzeniu nocnika są bardzo stresujące zarówno dla rodziców, jak i ich pociech. Poprzez produkty z serii „Life Skills” chcemy im zapewnić konkretne narzędzia edukacyjne, które umożliwią obu stronom dokonanie tych zmian w możliwie najmniej problematyczny sposób – zapewnia Maciej Klebański, specjalista ds. marketingu w Dante.

Wszystkie produkty z tej grupy opowiadają historyjki pokazują ważne aspekty danego zagadnienia. Na odwrocie znajdują się pytania, które rodzic może zadawać dziecku, by sprawdzić, czy rozumie ono omawianą historię.

Jako produkty przykasowe świetnie sprawdzą się z kolei „Mind Skills”. Jest to seria sześciu minigier rodzinnych, których zadaniem jest rozwijanie umiejętności społecznych: rywalizacji, nawiązywania relacji oraz współpracy. Wśród nich znajdują się sztandarowe tytuły, jak „Państwa-miasta” czy „Kim jesteś?”, które są już bardzo dobrze znane w polskich domach. Nie ma tu jednak mowy o kalkach znanych produktów – Lisciani zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych elementów, które uatrakcyjniają rozgrywkę, np. w grze „Państwa-miasta” są to karty z różnymi kategoriami dla poszczególnych graczy, dzięki czemu dziecko ma równe szanse w pojedynku z dorosłym przeciwnikiem. Oprócz klasyków seria obejmuje też zupełnie nowe propozycje, takie jak „Umysły i talenty”, które proponują dzieciom rozwiązywanie prostych łamigłówek, czy „Pyszna gra słów”, podczas której muszą odgadywać słowa z danej kategorii. Produkty dla „starszaków” pozwalają rozwijać kompetencje miękkie niezbędne dzieciom w tym wieku. Wśród nich znajdują się takie, które są pomocne w procesie decyzyjności, rozwiązywaniu problemów czy też dbałości o naszą planetę. Podczas zabawy dzieci nauczą się również tzw. magicznych słów, które pozwolą im wykazać się dobrym wychowaniem w każdej sytuacji.

Psst, na tym nie koniec!

– Kategoria gier planszowych w ubiegłym roku osiągnęła zdecydowane wzrosty sprzedaży. Z pewnością wpływ na to miała pandemia, która sprawiła, że ludzie więcej czasu spędzali w domach. Jesteśmy przekonani, że część zainteresowanych po prostu będzie sięgać po kolejne tego typu produkty, ponieważ dostrzegli, że jest to świetny pomysł na rodzinne spędzanie czasu – zauważa Martyna Stupnicka, dyrektor handlowy w Dante.

Wszystkie nowości z serii „Life Skills” można już zamawiać u szczecińskiego dystrybutora. Jesteśmy jednak przekonane, że to nie koniec niespodzianek, jakie przygotowało na ten rok Dante – wiele z nich znamy zza kulis i możemy zapewnić, że naprawdę jest na co czekać!

 

Dziesięć Life Skills

Podejmowanie decyzji: konstruktywne podejście do tematu

Rozwiązywanie problemów: personalizacja korzystnych rozwiązań

Myślenie kreatywne: znajdowanie oryginalnych rozwiązań i pomysłów

Myślenie krytyczne: analizowanie i ocena sytuacji

Skuteczna komunikacja: analizowanie i ocena sytuacji

Skuteczne relacje: działanie w pozytywny sposób

Świadomość samego siebie: poznanie siebie

Empatia: zrozumienie innych

Zarządzanie emocjami: rozpoznawanie emocji własnych oraz innych

Zarządzanie stresem: rozpoznanie i kontrolowanie źródeł stresu

 

Zdjęcia: Dante