JAPOKO: Ciekawostki dotyczące wychowywania japońskich dzieci

Ciekawostki dotyczące wychowywania japońskich dzieci

W Japonii proces wychowania opiera się na popularnej metodzie, zgodnie z którą:

  • do 3. roku życia rozwija się serce dziecka;
  • do 6. roku życia kształtowane jest ciało dziecka;
  • do 9. roku życia dzieci uczą się posługiwać językiem i wyrażać myśli;
  • do 12. roku życia dzieci powinny umieć pisać eseje;
  • do 15. roku życia dziecko powinno zrozumieć, jak stać się dobrym i odpowiedzialnym członkiem społeczności.

Tym samym Japończycy kultywują tradycję wychowywania dzieci polegającą na kształtowaniu u nich harmonijnej, społecznie pożytecznej osobowości.

Ciekawostka nr 1

Wśród Japończyków panuje przekonanie, że pierwsze trzy lata życia dziecka determinują jego przyszłość. W związku z tym wiele japońskich matek w tym kluczowym okresie decyduje się na pozostanie z maluszkiem w domu.

Ciekawostka nr 2

Bliski kontakt matki z dzieckiem ułatwia prowadzenie „Dziennika zdrowia matki i dziecka”. Matki zapisują w nim informacje dotyczące zdrowia i samopoczucia swojej pociechy, co następnie jest przydatne podczas wizyt u lekarza, gdyż umożliwia lepszą ocenę stanu zdrowia dziecka oraz obserwację jego rozwoju.

Ciekawostka nr 3

Dzieci od najmłodszych lat są zachęcane do okazywania szacunku rodzicom i przyjaciołom, a także przywiązania do ojczyzny. Ponieważ Japończycy wierzą w to, że osobowość dziecka kształtuje się do 6. roku życia, dzieciom w tym okresie pozwala się na wiele. Jednakże rozpoczynając naukę w szkole, szybko adaptują się one do dyscypliny i surowych zasad w niej panujących.

Ciekawostka nr 4

W japońskiej tradycji wychowania dzieci ważną rolę odgrywają zabawki i gry. Te dla niemowląt do 18. miesiąca życia są nakierowane na rozwijanie umiejętności kluczowych dla wybranego wieku, stąd na sklepowych półkach można znaleźć produkty zaprojektowane o dzieciach w konkretnym miesiącu życia (Brain Builders).

Ciekawostka nr 5

Niektórzy japońscy producenci zabawek dla najmłodszych dzieci podczas ich projektowania kierują się również informacjami zawartymi w „Dziennikach zdrowia matki i dziecka”. Zabawki przeznaczone dla dzieci do 3. roku życia koncentrują się na rozwijaniu określonych umiejętności, a zarazem umożliwiają swobodny rozwój wyobraźni.

Ciekawostka nr 6

Maluchy w wieku 3-5 lat mają do dyspozycji głównie zabawki stymulujące wyobraźnię oraz umożliwiające zabawę w odgrywanie ról.

Ciekawostka nr 7

Dzieci od 5. do 9. roku życia bawią się przede wszystkim klockami oraz innymi zabawkami edukacyjnymi, takimi jak People Blocks oraz zestawy LaQ. Te ostatnie są powszechnie wykorzystywane w przedszkolach i szkołach w całej Japonii.