Strategia „Zero Covid” w Hongkongu powoduje ciągłe zaniepokojenie międzynarodowych podróżnych

Rząd Hongkongu jest obecnie stanowczy w utrzymaniu ograniczeń dotyczących kwarantanny w dążeniu do wyeliminowania Covid. Mówi się, że w Hongkongu, gdzie przypadki Covid są nadal praktycznie zerowe, rośnie frustracja z powodu braku strategii wyjścia z niektórych z najsurowszych na świecie kontroli granic i kwarantanny, ponieważ władze podwajają politykę izolacji.

Strategia ta ma trwałe konsekwencje zarówno dla lokalnych firm, jak i międzynarodowych podróżników z branży zabawek, którzy tradycyjnie masowo odwiedzają Hongkong co najmniej dwa razy w roku – w październiku i styczniu. Frederik Gollob, przewodniczący Europejskiej Izby Handlowej w Hongkongu, stwierdził, że obecne podejście Hongkongu do zerowego Covid grozi wyrządzeniem miastu długoterminowych szkód: „Nalegając na strategię zerowego Covida, znajdziemy się w to samo miejsce w nieskończoność – powiedział.Jednak Chiny kontynentalne obiecały trzymać się podejścia zerowej tolerancji wobec choroby, zdecydowanie odrzucając wezwania do życia z wirusem zarówno z kraju, jak i spoza niego. W poniedziałek Pekin zgłosił zero przypadków, po stłumieniu rozbłysków w całym kraju masowymi testami i ścisłymi blokadami.

W Hongkongu władze nie wskazały, kiedy miasto może zostać ponownie otwarte, mimo oczekiwań 70% dorosłych może zostać zaszczepionych do przyszłego miesiąca. Sekretarz ds. handlu w Hongkongu Edward Yau stwierdził w tym tygodniu, że rząd realizuje „bezpieczną strategię”, a ponowne otwarcie granicy z Chinami kontynentalnymi pozostaje priorytetem nr 1. „Musimy trzymać Covid-19 w ryzach, zanim porozmawiamy o pełnej i całej otwartej granicy lub gospodarce” – powiedział Bloombergowi. Jednak dopiero w zeszłym tygodniu Hongkong nagle zrezygnował ze skrócenia hotelowej kwarantanny do siedmiu dni dla zaszczepionych przybyszów zaledwie kilka dni po jej rozpoczęciu, wywołując chaos podróżniczy wśród niezliczonych mieszkańców powracających z zagranicy. Ben Cowling, ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Hongkongu, powiedział, że wydaje się, że „długoterminowa strategia zero-Covid” była jedną z opcji rozważanych przez miasto.

Chociaż szczepienia są powszechnie postrzegane jako klucz do wyjścia poza cele zerowego Covida, rośnie świadomość, że sama nauka nie może zapewnić wyjścia: wydaje się, że ostatecznie to politycy i całe społeczeństwa podejmą decyzję o ponownym otwarciu kraje zero-Covid na świecie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Hongkong otworzy swoje granice dla międzynarodowych podróżnych: przez pozostałą część tego roku wydaje się wysoce nieprawdopodobne, aby nastąpiła jakakolwiek znacząca zmiana w polityce rządu, skutecznie wykluczając październikową podróż, chyba że nastąpi nagła zmiana. Aby styczniowa podróż była opłacalna, w ciągu najbliższych kilku miesięcy musiałyby zostać poczynione znaczne postępy – większy odsetek mieszkańców musiałby zostać zaszczepiony, należałoby podać zastrzyki przypominające osobom, które otrzymały szczepienie Sinovac ,a co najważniejsze, rząd musiałby zaakceptować fakt, że w przypadku usunięcia ograniczeń kwarantanny zostanie przywieziona nieokreślona liczba przypadków Covida. Na pierwszy rzut oka jest to dość znacząca zmiana, która musiałaby nastąpić w ciągu zaledwie ośmiu tygodni, aby dać podróżnym pewność rezerwacji podróży.

Źródło: toyworldmag.co.uk