SŁOWNE MŁODE: Życiowe dylematy małej Frani

Główną bohaterką dedykowanej przedszkolakom serii „Co zrobi Frania?” jest rezolutna rudowłosa pięciolatka, która jak każdy przedszkolak ma milion pomysłów na minutę, przez co często wplątuje się w różne dziwne sytuacje. A wtedy pojawiają się zupełnie nieznane jej emocje… Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te pytania (i nie tylko te) dostarczy nowa seria książeczek dla dzieci od wydawnictwa Słowne Młode.

Celem książeczek jest rozwinięcie u dzieci samoświadomości, a tym samym kluczowych kompetencji społecznych. Podczas lektury młodzi czytelnicy chętnie będą się utożsamiać z sympatyczną Franią. Ich zaangażowanie w historyjki z życia wzięte pozwoli podtrzymać znajdująca się na końcu każdej opowieści część interaktywna.

Zaglądamy do środka…
W każdej książce z serii „Co zrobi Frania?” znajdują się trzy opowiadania poświęcone wybranym umiejętnościom społecznym, z którymi powinien zapoznać się każdy przedszkolak. Pośród nich na pierwszy plan wysuwają się współpraca, życzliwość, akceptacja oraz asertywność. Historie uzupełnione są o część mającą na celu zachęcenie dziecka do odgadnięcia, co wydarzy się dalej. „Jak myślisz, co teraz zrobi Frania?” – pada pytanie. Dzieci mają do wyboru kilka odpowiedzi, a stąd już tylko krok do rozwiązania zagadki!

Na końcu każdego tomu znajdują się również „Porady Frani”, czyli praktyczne wskazówki dotyczące danej umiejętności, np. jak się zachować w przypadku konfliktu podczas pracy grupowej, co zrobić, gdy wolimy pracować samodzielnie, albo co począć, kiedy mamy różne cele, a musimy współpracować.

W serii ukazały się dotychczas książeczki:

  • „Co zrobi Frania? Współpraca” – Frania wraz ze swoim starszym bratem zbudowała bazę, mimo że włochata narzuta nie ułatwiała zadania. Razem z rodzicami posprzątała też dziki bałagan, mimo że w tym czasie wolała robić ciekawsze rzeczy. Na koniec zebrała swój własny bukiet kwiatów dla mamy, choć inni chcieli, żeby był wspólny.
  • Co zrobi Frania? Życzliwość” nasza bohaterka zaprosiła młodszą siostrę pod ulubiony parasol. Pozwoliła też pani nakarmić dzidziusia na swoim krześle w poczekalni w przychodni. A od koleżanki dostała ostatnią drożdżówkę z jagodami.
  • Co zrobi Frania? Akceptacja”Frania wyjechała z rodzicami na urlop. Tam poznała nowego kolegę, z którym bardzo się polubiła, mimo że początkowo nie mogła go zrozumieć. Kiedy wymagała tego sytuacja, zadbała z Ryśkiem o tatę, który źle się poczuł. Chciała też popływać jak syrenka, a okazało się, że pływa jak żabka. No i co z tego, i tak było super!

Co zrobi Frania? Asertywność”tym razem Frania nie posłuchała rozkazów Ryśka, mimo że miał urodziny i myślał, że może się rządzić. Odmówiła również zaśpiewania piosenki o ogórku i kolejnego kawałka tortu. Zrozumiała też, że Anielka nie lubi bawić się w dzidziusia (zwłaszcza gdy kuzynka zawija ją w różowe kocyki).

A na koniec dobra wiadomość od wydawcy: w planach są już kolejne tomy z serii!

Zdjęcia: Słowne Młode