SCHLEICH: „Naszym celem są zrównoważone surowce”

W ciągu pięciu lat figurki schleich® staną się biodegradowalne lub zdatne do recyklingu. Firma Schleich planuje uzyskać certyfikat Cradle to Cradle® do 2027 roku i aktywnie poszukuje materiałów z recyklingu i pochodzenia biologicznego.

Producent zabawek Schleich stawia sobie ambitny cel, aby wykorzystywać w produkcji bardziej zrównoważone metody.  „Dążymy do tego, aby używać wyłącznie materiałów zrównoważonych. Do końca roku 2027 wszystkie nasze figurki będą albo biodegradowalne, albo zdatne do recyklingu. Szukamy też intensywnie nowych surowców – z recyklingu lub pochodzenia biologicznego – które będziemy wykorzystywać w przyszłości”, deklaruje CEO Schleich – Dirk Engehausen. Aby wykorzystywać zasoby jak najdłużej i wielokrotnie je przetwarzać, Schleich optymalizuje i certyfikuje swoje produkty i opakowania – do 2027 roku mają być zgodne ze standardem projektowania Cradle to Cradle®. Oznacza to m.in., że figurki Schleich będą przetwarzane bez straty na jakości materiału. Firma blisko współpracuje z instytutem doradczym i partnerem innowacji EPEA GmbH. Zgodnie z ideą Cradle to Cradle®, Schleich będzie też ulepszać swoją produkcję i łańcuch dostaw pod względem społecznym i ekologicznym.

Od dziesięcioleci figurki Schleich przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ich ślad węglowy jest więc znacznie mniejszy niż wielu innych zabawek. Dzięki nowej strategii może zmniejszyć się jeszcze bardziej. Strategia firmy obejmie cztery kluczowe dziedziny: dzieci, zabawki, planetę, ludzi. Widać już pierwsze namacalne efekty tych działań – ilość plastiku w opakowaniach zabawek została ograniczona.

Od samego początku w DNA firmy zawiera się idea zabawy zgodnej ze zrównoważonym rozwojem. Od ponad 85 lat Schleich produkuje zabawki wysokiej jakości, wyjątkowo trwałe, dopracowane w najmniejszym szczególe. „Nasze ponadczasowe figurki przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ta długowieczność znacząco zmniejsza ślad węglowy naszych produktów”, mówi Dirk Engehausen.Nie możemy jednak spocząć na laurach. Prowadzimy badania nad trwałymi surowcami, które chronią naturalne zasoby. W najbliższych pięciu latach nasze figurki staną się biodegradowalne lub recyklingowalne. Kiedy wdrożymy zasady Cradle to Cradle®, nasze zabawki po zużyciu się będą mogły wracać do obiegu produktowego. Nowa figurka Schleich powstanie ze starej, z materiału równie wysokiej jakości. Wierzymy, że takie holistyczne podejście pomoże zrównoważyć branżę zabawek.”

Celem jest transformacja całej firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju na każdym etapie: od produkcji figurek, poprzez sprzedaż, po dystrybucję. Schleich współpracuje z firmą doradczą i partnerem innowacji EPEA GmbH, który pomoże uzyskać certyfikat Cradle to Cradle® na zabawki i opakowania do 2027 roku.

Cradle to Cradle®: zdatność do recyklingu poparta certyfikatem

„Standard projektowania “The Cradle to Cradle® polega na korzystaniu z surowców – w przypadku Schleich materiałów do produkcji zabawek – w jak najlepszy sposób oraz wielokrotnie,” wyjaśnia założyciel EPEA, prof. Michael Braungart. Certyfikat Cradle to Cradle® opiera się na pięciu kryteriach:

  • Bezpieczne materiały – Wszystkie składniki produktów powinny być zdrowe i bezpieczne dla ludzi i środowiska, zarówno w produkcji i użytkowaniu, jak i po zakończeniu użytkowania.
  • Obieg produktów – Komponenty produktów powinny być biodegradowalne albo w dużej mierze podatne na recykling, jako element gospodarki obiegowej.
  • Czyste powietrze i ochrona klimatu – Wpływ produkcji na środowisko powinien być stopniowo zmniejszany, np. poprzez przestawianie się na odnawialne źródła energii.
  • Ochrona zasobów wodnych i glebowych – Obszary zlewisk i ekosystemów glebowych powinno się chronić, aby ludzie i zwierzęta nadal mieli dostęp do czystej wody i bezpiecznej gleby.
  • Odpowiedzialność społeczna – Firma powinna być zarządzana w taki sposób, aby ludzie oraz ekosystemy w całym łańcuchu wartości byli traktowani z szacunkiem.

“Zrównoważony rozwój to długa droga, na której poczynimy kilka ważnych kroków w nadchodzących latach. Już dziś nasze zabawki są tak trwałe i tak wysokiej jakości, że bardzo rzadko się je wyrzuca. Jednak rygorystyczne trzymanie się standardu Cradle to Cradle® oznacza jeszcze więcej: każdy dinozaur Schleich będzie mógł być przetworzony w innego dinozaura Schleich – albo lwa, konika czy jednorożca – bez straty jakości materiału” – wyjaśnia dr Philipp Hummel, Head of Sustainability w firmie Schleich. Istnieją już wstępne prototypy, które spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa, wymagane wobec dziecięcych zabawek. „Koncentrujemy się nie tylko na surowcach i warunkach produkcji, ale też na kwestii odpowiedzialności społecznej, wobec naszych partnerów i miejsc, gdzie działamy”.

CEO firmy, Dirk Engehausen, podkreśla: “Dla Schleich to fascynująca podróż z jasnym celem – być firmą, która nie tylko mówi o zrównoważonym rozwoju, ale też włącza tę kwestię do swojej strategii biznesowej. Od całej branży zabawkowej, w tym i od nas, oczekuje się pracy nad nowymi materiałami i procesami produkcji. Celem jest tworzenie dobrych i trwałych zabawek dla przyszłych pokoleń, z poszanowaniem dla zasobów naturalnych.”

 

Wymierne efekty: mniej plastiku i farby wodne

Do końca 2025 roku wszystkie opakowania zabawek Schleich będą nadawać się do recyklingu. Od roku 2023 firma będzie korzystać wyłącznie z tektury z certyfikatem FSC® (Forest Stewardship Council®). Schleich znacznie ograniczył zawartość plastiku w opakowaniach, a w zabawkach zastąpił część komponentów materiałami z recyklingu oraz nadającymi się do recyklingu. W porównaniu z rokiem 2020 ilość plastiku w opakowaniach zmniejszyła się o około 20%. Przykładowo, od roku 2022 wnętrze Kalendarza Adwentowego Schleich będzie produkowane z tektury. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie niemal 40 ton plastiku. Od lipca w opakowaniach zestawów HORSE CLUB i FARM WORLD nie ma już plastikowych okienek. Nie będzie ich również w opakowaniach nowej serii zabawek Sofia’s Beauties – oznacza to oszczędność około 15 ton plastiku w skali roku.

“Nasz zespół chemików, ekspertów od zrównoważonego rozwoju oraz inżynierów intensywnie pracuje nad nowymi materiałami do produkcji zabawek. W dziedzinie farb poczyniliśmy już duży postęp: w 2022 roku zaczęliśmy używać farb opartych na wodzie. Razem z naszymi partnerami opracowujemy teraz farbę, która będzie mieć certyfikat Cradle to Cradle®” – wyjaśnia dr Philipp Hummel.

Cztery fundamenty zrównoważonego rozwoju

Dzięki optymalizacji Cradle to Cradle® zabawki będą bardziej zrównoważone i zdrowsze dla wszystkich ekosystemów, ale strategia Schleich, poza zabawkami,  ma także trzy inne fundamenty: dzieci, planeta, ludzie.

Dzieci uczą się o przyrodzie i zwierzętach poprzez zabawę realistycznymi, bogatymi w detale figurkami. Ponadto, Schleich inwestuje w inicjatywy, które poszerzają dziecięcą wiedzę i promują zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju. Firma współpracuje z American Montessori Society, przygotowuje kursy video i treści edukacyjne dla nauczycieli. Od 2021 r. Schleich współpracuje też z National Geographic Kids, rozbudzając zainteresowanie zwierzętami i ochroną środowiska poprzez zabawę.

Aby dzieci – i kolejne pokolenia – mogły żyć w zdrowym środowisku, w otoczeniu istot żywych, Schleich mocno angażuje się w działania na rzecz ochrony planety. Idea Cradle to Cradle® pomaga osiągnąć ten cel. Poza tym, firma Schleich od lat dąży do regionalizacji łańcucha dostaw i skracania tras transportowych, co pozwala zmniejszyć szkodliwy ślad węglowy. W przyszłości produkty Schleich będą w większości wytwarzane tam, gdzie ich sprzedaż. W efekcie inne dziedziny produkcji przeniosą się do Europy.

Ludzie są w centrum wszelkich naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dlatego też priorytetem w łańcuchu wartości firmy są bezpieczne i zdrowe warunki pracy. Schleich – działająca od dekad firma ze Szwabii – należy do “ICTI Ethical Toy Program”, znanego na całym świecie programu certyfikującego etyczną produkcję zabawek. Fundament ludzki w strategii firmy obejmuje szkolenia w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, a także zasadę różnorodności, równości i inkluzywności w miejscu pracy.

 

O Cradle to Cradle®/EPEA GmbH

Cradle to Cradle® to idea projektowania opracowana w latach 90. przez prof. Michaela Braungarta, Williama McDonough oraz EPEA Hamburg. Promuje innowacyjność, jakość i dobry design. Wyznacza standard bezpiecznego i nieskończonego obiegu w cyklach surowców oraz składników, używanych w produkcji. Wedle Cradle to Cradle® wszystkie materiały powinny być nieszkodliwe i zdatne do recyklingu. Dotychczasowy model „weź – użyj – odrzuć” stracił już rację bytu. Firma doradcza EPEA GmbH, założona w 1987 r. przez prof. Michaela Braungarta to uznany na świecie partner innowacji w zakresie przyjaznych dla środowiska produktów, procesów, budynków i dzielnic miejskich.

O firmie Schleich GmbH

 Założona w 1935 r. przez Friedricha Schleicha w Schwäbisch Gmünd jest jedną z największych marek zabawek w Niemczech. Jest też wiodącym światowym producentem realistycznych figurek przedstawiających zwierzęta. Słynne figurki i zestawy sprzedają się w 60 krajach i są ulubieńcami dzieci na całym świecie. Jako globalna marka z niemieckimi korzeniami Schleich GmbH generuje obecnie ponad połowę swojego przychodu poza rynkiem niemieckim. Jej udziałowcem większościowym jest globalna Partners Group. Projektowanie figurek schleich®, produkcja wyspecjalizowanych narzędzi oraz testy jakości i bezpieczeństwa mają miejsce w Niemczech. Mała część produkcji prowadzona jest wciąż w miejscowości Schwäbisch Gmünd, zaś reszta poza granicami kraju