ODTWÓRZ SŁYNNY OBRAZ VINCENTA VAN GOGHA Z NOWYM ZESTAWEM LEGO® IDEAS GWIAŹDZISTA NOC

W hołdzie jednemu z najsłynniejszych obrazów Vincenta van Gogha, Grupa LEGO przedstawia zestaw LEGO® Ideas „Gwiaździsta noc” – zaprojektowany przez Trumana Chenga, 25-letniego fana LEGO z Hongkongu, w ramach inicjatywy LEGO Ideas oraz we współpracy z nowojorskim Museum of Modern Art.

Kultowy obraz Vincenta van Gogha został odzwierciedlony w formie klocków LEGO w trójwymiarowy sposób – z wiernym oddaniem pełnych ekspresji pociągnięć i uderzeń pędzlem, a także bogatej kolorystyki. „Gwieździsta noc”, zainspirowana widokiem z okna klasztoru Saint-Paul de Mausole w Saint-Rémy we Francji, gdzie artysta spędził dwanaście miesięcy, należy do jednych z najbardziej znanych postimpresjonistycznych dzieł na świecie. Od 1935 roku, kiedy to obraz po raz pierwszy pojawił się w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA), jest ulubionym punktem wizyty dla odwiedzających.
Miłośnicy sztuki mogą teraz zamienić palety z farbami na klocki LEGO i odtworzyć jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie arcydzieł. Od migotliwych gwiazd i hipnotycznego księżyca, aż po śpiącą prowansalską wioskę poniżej – obraz van Gogha został spektakularnie ożywiony w zestawie, który w swej konstrukcji odzwierciedla wirujące pociągnięcia pędzla artysty.
W hołdzie kreatywności, Grupa LEGO ogłasza także konkurs, w którym zachęca fanów do nadsyłania własnych miniaturowych budowli LEGO inspirowanych nocnym niebem. Zwycięskie projekty staną się częścią instalacji, która tego lata zostanie wystawiona w holu Museum of Modern Art. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie, odwiedzając stronę www.LEGO.com/Starry-Night lub wybrane sklepy LEGO.
W celu uhonorowania wybitnego artysty w zestawie nie zabrakło minifigurki van Gogha z pędzlem, paletą, sztalugą i miniaturą obrazu na wydrukowanej płytce, które można przymocować za pomocą ramienia, by pokazać, jak artysta maluje scenę. Pełen detali model można ustawić w pozycji stojącej lub powiesić na ścianie. Oryginalna koncepcja Trumana Chenga, doktoranta i fana LEGO, powstała w trakcie zabawy klockami LEGO. Autor projektu zorientował się, że układanie ich w przypadkowych odstępach przypomina pociągnięcia pędzla van Gogha. Jak wspomina o swoim procesie twórczym: „Wymyślanie sztuczek i technik, aby oddać wygląd oryginalnego obrazu, było niesamowitą zabawą” i dodaje: „Pociągnięcia pędzlem rozchodzą się w wielu kierunkach na księżycu i w wirującej chmurze, dlatego niezbędnym było kreatywne wykorzystanie klamry i elementów zaciskowych”. Po otrzymaniu 10 000 głosów od społeczności fanów LEGO, projekt Trumana został zakwalifikowany do oceny przez Grupę LEGO. O decyzji przekształcenia projektu w prawdziwy zestaw, Federico Begher, Dyrektor Globalnego Marketingu LEGO, powiedział: „To, co sprawia, że „Gwiaździsta noc” jest tak zniewalająca, to ekspresyjna praca pędzla i jaskrawe kolory, które opowiadają o wiecznym dążeniu ludzkości do doskonałości. Projekt Trumana był arcydziełem samym w sobie – pokazał, jak wiele różnych elementów i technik LEGO można wykorzystać do odtworzenia kultowego obrazu van Gogha.
W Grupie LEGO chcemy inspirować świat do kreatywności, dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że udało nam się powołać do życia ten zestaw we współpracy z tak kultową instytucją jak MoMA, pozwalając fanom na artystyczną zabawę klockami oraz stworzenie i wystawienie własnego arcydzieła” – puentuje Begher.
„W MoMA celebrujemy możliwość łączenia sztuki z odbiorcami. Jesteśmy podekscytowani, że możemy być częścią nowego sposobu doświadczania dzieła van Gogha, a także inicjowania twórczego impulsu u ludzi w każdym wieku” – skomentowała Sarah Suzuki, Zastępca Dyrektora, Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Zestaw pojawi się w sprzedaży 25 maja wyłącznie dla uczestników programu VIP-owskiego LEGO (www.lego.com/VIP) i członków MoMA (https://membership.moma.org/). Dla wszystkich będzie dostępny od 1 czerwca w cenie 799,99 PLN w sklepach LEGO oraz w MoMA Design Store w Nowym Jorku i online na stronie store.moma.org.

 

DODATKOWE INFORMACJE O PRODUKCIE: ZESTAW LEGO® IDEAS GWIEŹDZISTA NOC (21333)

Wiek: 18+

Wymiary:

Długość: 38 cm

Szerokość: 21 cm

Wysokość: 28 cm

Liczba elementów: 2 316

Cena: 799,99 PLN

Informacje o konkursie z zestawem LEGO® STARRY NIGHT SET

– Grupa LEGO organizuje w wybranych sklepach LEGO oraz na stronie Lego.com/Starry-Night konkurs konstruktorski, w których fani mogą stworzyć własną wersję nocnego nieba z klocków LEGO.

– Projekty mogą stać się inspiracją dla instalacji w holu Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

– Zgłoszenia można nadsyłać do 30 czerwca 2022 r.

– W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat.

– Szczegółowe informacje i warunki konkursu można znaleźć na stronie www.lego.com/starry-night.

 

O Grupie LEGO

Misją Grupy LEGO jest inspirowanie i rozwijanie przyszłych projektantów i konstruktorów poprzez zabawę. System zabawy LEGO, którego fundamentem są klocki LEGO, pozwala dzieciom i fanom budować i przebudowywać wszystko to, co potrafią sobie wyobrazić.

Grupa LEGO została założona w Billund w Danii w 1932 r. przez Olego Kirka Kristiansena. Nazwa firmy pochodzi od dwóch duńskich słów LEg GOdt, które oznaczają „baw się dobrze”. Dzisiaj Grupa LEGO wciąż jest przedsiębiorstwem rodzinnym z siedzibą w Billund, ale jej produkty są sprzedawane w ponad 130 krajach świata.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: www.LEGO.com

 

O platformie LEGO Ideas

Więcej informacji na stronie https://ideas.lego.com. LEGO® Ideas oferuje fanom możliwość zgłaszania własnych projektów z klocków z szansą, że ich koncepcja zostanie wcielona w życie z pomocą mistrzów konstrukcji LEGO i otrzyma udział w zyskach. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://ideas.lego.com.

O Museum of Modern Art

Museum of Modern Art, założone w 1929 roku przez trzy kobiety na mocy statutu edukacyjnego, jest najważniejszym muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej na świecie. MoMA manifestuje swoje zaangażowanie poprzez tworzenie, ochronę i dokumentowanie dynamicznej kolekcji najwyższej klasy, która odzwierciedla żywotność, złożoność i rozwijające się wzorce sztuki nowoczesnej oraz współczesnej; poprzez prezentowanie wystaw i programów edukacyjnych o niezrównanym znaczeniu; utrzymywanie biblioteki, archiwów i laboratorium konserwatorskiego, które są uznawane za międzynarodowe centra badawcze, a także wspieranie stypendiów i publikacji o wybitnych walorach intelektualnych. Centralnym elementem misji MoMA jest zachęcanie do coraz głębszego zrozumienia sztuki nowoczesnej i współczesnej oraz czerpania z niej przyjemności przez zróżnicowaną publiczność lokalną, krajową i międzynarodową – której MoMA służy.