Muzeum Zabawek i Zabawy: XI edycja konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku” – laureaci

Organizator konkursu: Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2, 25-367 Kielce)

Fundator nagród: Muzeum Zabawek i Zabawy

Jury dysponując pulą nagród w wysokości 11.000 zł, postanowiło przyznać w konkursie następujące nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach:

 

 

 

 

I kategoria. Zabawki wdrożone do produkcji

 

I miejsce dla Joanny Kaczmarek

 nagroda pieniężna  2500 zł

Wesoła stupa + Sensoryczne memory

Uzasadnienie:

Zabawki oryginalne, charakteryzujące się wysoką estetyką wykonania i przemyślanym wzornictwem. Wytworzone z dobrej jakości i zróżnicowanych materiałów. Dające duże możliwości dla kreatywności dziecka w każdym wieku, w tym dla dzieci z dysfunkcjami.  Pobudzające inne zmysły niż wzrok. Ćwiczące małą i duża motorykę. Dodatkowo elementy zabawek w postaci sensorycznych woreczków mogą być wykorzystane do zajęć terapeutycznych  dla różnych grup wiekowych  dziećmi oraz osób dorosłych niedowidzących.

II miejsce dla Dariusza Szczepańskiego

nagroda pieniężna 2000 zł

QŃ – wielofunkcyjny koń

Uzasadnienie.

Zabawka inspirowana zabawką ludową – modelem konika na biegunach, ale
o nowoczesnej czystej formie. Bardzo prosty i estetyczny design. Graficznie dobrze przemyślany projekt. Trwała i solidna w wykonaniu. Na podkreślenie zasługuje jej wielofunkcyjność i wpływ na rozwijanie motoryki dużej dzieci.  Zabawka „rośnie razem z dzieckiem” umożliwiając realizację różnych form jego aktywności.

II kategorii. Zabawki artystyczne, prototypy.

I miejsce dla Agaty Doroszewskiej-Curzytek

nagroda pieniężna 2500 zł

ZA_BAAV_01

Uzasadnienie:

Zabawka służąca do budowania przestrzeni pokoju dziecięcego przy użyciu prostych, estetycznie wykonanych przestrzennych, nierozbieralnych modułów dająca duże możliwości do zabawy bez względu na wiek dziecka oraz płeć. Oryginalny, wyróżniający się projekt rozwijający wyobraźnię przestrzenną dzieci i kreatywność. Na podkreślenie zasługuje wykonanie zabawki z dużą starannością już na etapie prototyp.

II miejsce dla Kingi Nowak

nagroda pieniężna 2000 zł

Memory – projekt oprawy graficzno-strukturalnej

Uzasadnienie:

Zabawka Memory stanowiąca grę pamięciowa przeznaczoną dla dzieci niewidomych i słabowidzących, posiada ciekawy design, prostą formę oraz czytelność przekazu. Oprócz rozwoju pamięci uczy rozpoznawania emocji. Dzięki użyciu tematyki popularnych emotikon, podpisanych w języku Braille’a gra może pełnić wiele funkcji, np. terapeutyczne, edukacyjne, motywacyjne i integracyjnych. Na wyróżnienie zasługuje przygotowanie przez autorów gry instrukcji w języku Braille’a.

III miejsce dla Jakuba Święcickiego

nagroda pieniężna 1000 zł

Nad morzem , książeczka

Uzasadnienie: 

Książeczka „ Nad morzem”

Zabawka w formie miękkiej, uszytej i haftowanej książeczki przyciągająca uwagę dobrym wzornictwem, czystą formą i estetycznym wykonaniem z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Zastosowanie czarno-białych kolorów umożliwi dzieciom dotkniętych niedowidzeniem  w rozróżnianiu umieszczonych w książeczce kształtów, a różne rodzaje wypukłych haftów pozwali je czytać poprzez dotyk.

 

III kategoria. Zabawki ludowe

 

III miejsce dla Anny Pałys

nagroda pieniężna  1000 zł

Kiełek na ludowo

 Uzasadnienie:

 

Gra planszowa rodzinna mający charakter oryginalny ze względu przekazywaną w niej wiedzę związaną z tradycją i kulturą Kielecczyzny. Opisuje unikatowość regionu Świętokrzyskiego.  Uczy ludowych przysłów i promuje gwarę ludową.

W swojej ocenie Jury konkursu kierowało się następującymi kryteriami:
– oryginalność, inwencja twórczą autora,
– jakość wykonanie, dobór materiałów
– wartość edukacyjną i wpływ na rozwój dziecka,
– funkcjonalność i bezpieczeństwo zabawki.
W przypadku zabawek wykonanych przez twórców ludowych elementy ludowości, tj. wyraźnej inspiracji stylistycznej, nawiązaniem do tradycji i oraz promowanie tradycji i kultury.