Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2023

Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się od 25 do 28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad przed PKiN.

PATRON MEDIALNY: RYNEK ZABAWEK. 

Dla wydawców, którzy chcieliby uniknąć ryzyka związanego z pogodą, przygotowaliśmy przestrzenie na drugim i czwartym piętrze PKiN. Na tych, dla których częściowo plenerowy charakter Targów jest zaletą, czekać będą powierzchnie w dużych i indywidualnych namiotach na zewnątrz Pałacu, przed wejściem głównym i od strony Kinoteki.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to: najlepsza lokalizacja w sercu Warszawy, szerokie, międzynarodowe grono wystawców; obecność doskonałych twórców: pisarzy, tłumaczy czy ilustratorów; wielowątkowy program dla wielbicieli literatury, a także dla osób profesjonalnie związanych z branżą wydawniczą, w tym agentów literackich; współpraca z renomowanymi partnerami: instytucjami i mediami; bezpłatny wstęp
z transmisją wybranych wydarzeń w mediach społecznościowych i największa w Polsce publiczność; doświadczony i sprawdzony organizator.

Przygotowania do Targów trwają, a na naszą, tradycyjnie już, liczną i niezawodną publiczność czekać będą m.in.:

  • Festiwal Kryminalna Warszawa
  • Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”
  • Festiwal Komiksowa Warszawa
  • Strefa fantastyki

Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie towarzyszyć też będzie rozbudowany program wydarzeń branżowych oraz ceremonie wręczania prestiżowych nagród. Na Targach poznamy m.in. laureatów:

  • IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora
  • IV edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
  • Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022
  • Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA
  • Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”
  • Nagród „Nowej Fantastyki”

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe w kraju wydarzenie branży wydawniczej, w którym
w ubiegłym roku wzięło udział ponad 500 wystawców z kilkunastu krajów i rekordowa publiczność.
W 2022 roku, w ciągu czterech targowych dni, odbyło się łącznie ponad 1 tys. wydarzeń – spotkań na scenach
i w strefach, w ramach 9 bloków programowych oraz na stoiskach. Wstęp na Targi jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń rejestrowana i dostępna online.

Działania Fundacji skoncentrowane na promocji czytelnictwa i popularyzacji literatury w Warszawie i innych miastach w ubiegłym roku przyniosły znakomite rezultaty. Z sukcesem zakończyły się majowe Targi Książki
w Warszawie, pod zaszczytnym Patronatem Prezydenta Warszawy, w PKiN i na terenie zewnętrznym, które odwiedziła rekordowa, 90-cio tysięczna publiczność. W ocenie norweskich partnerów z Ambasady Królestwa Norwegii oraz NORLI ich obecność w roli Gościa Honorowego w Warszawie była bardzo udana i owocna.
W 2022 roku zrealizowaliśmy także premierowe Jesienne Targi Książki w Ogrodach Zamku Królewskiego
i Arkadach Kubickiego we wrześniu oraz jubileuszowe, XXX Targi Książki Historycznej. Przeprowadziliśmy
i rozstrzygnęliśmy trzy konkursy – o nagrodę Klio, nagrodę Academia i o nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa cieszące się rekordową liczbą zgłoszeń i zainteresowaniem mediów. Tylko majowe Targi Książki
w Warszawie 2022 miały udokumentowane dotarcie w mediach do 42,2 mln osób. Wydźwięk ogólnopolski miało 71% opublikowanych/wyemitowanych wiadomości. (Na podstawie Raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Historia i Kultura przez Press Service Monitoring Mediów).

Poza Warszawą Fundacja zorganizowała również Plener Literacki w Gdyni pod Patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Targi Książki w Katowicach we współpracy z Miastem Katowice i pod Patronatem Prezydenta Marcina Krupy. Tym samym w 2022 roku zapewniliśmy publiczności 18 dni kontaktu z książką
i jej twórcami, w wydarzeniach wzięło udział 1 380 autorów, odbyło się 1 660 spotkań z mistrzami pióra na scenach i w stoiskach wystawców. W ubiegłorocznych imprezach Fundacji Historia i Kultura uczestniczyło 182 tys. miłośników książek.