Matchbox® świętuje 70. rocznicę

Matchbox® świętuje swoją 70. rocznicę oraz koronację Króla Karola III wypuszczając model złotej karety z 1762 roku. 

W ramach uczczenia koronacji Króla Karola III oraz 70. rocznicy powstania Matchbox, kultowa marka samochodzików odtworzyła jeden z najbardziej rozpoznawalnych, królewskich zabytków. Model złotej karety koronacyjnej (Gold State Coach) został wykonany w skali 1:64 ściśle na zamówienie. Matchbox swoje powstanie zawdzięcza właśnie oryginalnej karecie użytej podczas koronacji Królowej Elżbiety II w 1953 roku.

Siedemdziesiąt lat temu londyńska firma odlewnicza Lesney® sprzedała ponad milion sztuk modeli karety koronacyjnej o długości 11,8 cm, aby uczcić wstąpienie na tron królowej Elżbiety II. Sukces sprzedaży umożliwił firmie Lesney sfinansowanie wprowadzenia na rynek nowo powstałej marki Matchbox. Dziś kultowa marka wyprodukowała ponad trzy miliardy odlewów samochodów i ta liczba wciąż rośnie. Model Matchbox Gold State Coach można zamawiać od 25 kwietnia do 22 maja na stronie www.mattelcreations.com, a jego cena to 60 dolarów. Odlew ma 23 centymetry długości i doskonale oddaje majestatyczność 261-letniej, czterotonowej karety. Ten konkretny pojazd był nieodłącznym elementem każdej angielskiej koronacji od czasu króla Jerzego IV w 1821 roku.

„Rok 2023 jest przełomowy nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale również odznaczy się w historii Matchbox. Świętując 70 lat bogatego dziedzictwa projektowego, Matchbox wprowadza na rynek ekskluzywną karetę koronacyjną (Coronation Coach), która rozwija kunszt rzemieślniczy marki, jednocześnie czerpiąc z innowacji i najnowocześniejszych technologii, aby napisać nowy i ekscytujący rozdział w naszej historii” – mówi Roberto Stanichi, Global Head of Vehicles, Mattel. „Przewidujemy, że ten budowany na zamówienie model pojazdu będzie jednym z najbardziej ekskluzywnych, jakie kiedykolwiek stworzył Matchbox”. Mając na celu stworzenie modelu, który zadowoli samego Króla, twórcy Matchbox postanowili wyprodukować najbardziej precyzyjne odzwierciedlenie oryginału.

Jego projektanci pochylili się nad setkami zdjęć wykonanych przez Juliana Payne’a, starszego menedżera ds. projektowania produktów Matchbox, podczas wizyty w Royal Mews, wraz z godzinami nagrań z najważniejszych królewskich uroczystości w ostatnim czasie, aby wiernie odtworzyć powóz z pozłacanego drewna , osiem koni Windsor Grey i czterech woźniców. Cztery miesiące intensywnych prac nad projektem było niezwykłą mieszanką starych praktyk konstruktorskich z jednymi z najbardziej innowacyjnych znanych dziś technik. Zespół wykorzystał najnowsze skanery 3D, aby uchwycić niezwykle szczegółowe rzeźbione formy koni i jeźdźców z oryginalnego modelu Lesney. Prototypowe części zostały następnie stworzone w czasie rzeczywistym za pomocą druku 3D.Wyposażona w wiele funkcji, jest to najbardziej rozwinięta edycja z czterech dotychczasowych generacji, w tym: druk stemplowy na odlewach końskich wodzy, obracające się koła z przednią osią skrętną, okna – pierwsze w przypadku pojazdu koronacyjnego Matchbox – oraz szczegółowe, czerwone wnętrze wraz z metalowymi figurkami króla Karola III i królowej. Twórcy wykorzystali również okazję aby udoskonalić niektóre elementy modelu z 1952 roku. Powłoka karety dokładnie odzwierciedla oryginalne rogi dętę a panele boczne po raz pierwszy zostaną zaprezentowane z drukowanymi dekoracjami. Kolekcjonerów z pewnością ucieszy fakt, że twórcy Matchboxa, po raz pierwszy w historii, umieścili na dachu pojazdu trzy cheruby reprezentujące Anglię, Szkocję oraz Irlandię.

Kareta doskonale nadaje się do ekspozycji dlatego z łatwością można ją wyjąć z oryginalnego opakowania i umiejscowić na cokole ; ten ostatni jest modelowany tak, aby odzwierciedlał powierzchnię ceremonialnej, londyńskiej ulicy- The Mall. Jako ukłon w stronę oryginalnego modelu, 2023 Gold State Coach zawiera łańcuchy między czterema parami koni i jest dostarczany w czerwonym, prezentowym opakowaniu.

„Państwowa kareta jest zasadniczym elementem dziedzictwa Matchbox i ma kluczowe znaczenie dla przeznaczenia marki” – komentuje Giles Chapman, autor brytyjskiej książki Toy Car Wars (opublikowanej przez The History Press – www.thehistorypress.co.uk). „Genialny projektant Lesneya, Jack Odell, miał już wcześniej znakomitą reputację dzięki swej nadzwyczajnej dbałości o szczegóły, ale ten lśniący pojazd konny – często używany jako dekoracja tortu na przyjęciach z okazji koronacji królowej Elżbiety – otworzył mu oczy na ultraminiaturyzację. Był prekursorem niezwykle udanej serii Matchbox 1-75 wprowadzonej na rynek w 1953 roku, dzięki której samochodziki i ciężarówki trafiły w chętne ręce wszystkich dzieci, nie tylko tych, którzy mieli szczęście mieć bogatych rodziców. Mała kareta była hitem, od którego wszystko się zaczęło”.

Historia pierwszej karety koronacyjnej Matchbox to dziś część tradycji marki.

Lesney planował wyprodukować model karety na wydarzenie o nazwie “Festival of Britain” już w 1951 roku. Niedobory cynku w kraju oznaczały jednak, że wyprodukowano bardzo niewiele 40-centymetrowych pojazdów. Wytwarzanie odlewów wznowiono gdy zmarł król Jerzy VI i zbliżała się koronacja królowej Elżbiety II. Wyprodukowano zaledwie kilkaset sztuk, gdy twórcy zauważyli, że odlew nadal zawierał postacie zmarłego już króla i następcy tronu, Elżbiety. W kolejnych modelach postać zmarłego króla została odcięta na wysokości kolan. Po wyprodukowaniu około 33 000 sztuk, w 1953 roku stworzono nową, mniejszą wersję, mierzącą 11,8 cm. Aby uczcić koronację sprzedano fanom ponad milion sztuk i odegrało to kluczową rolę w późniejszym sukcesie Matchbox.

Ciekawostki na temat karety koronacyjnej Matchbox autorstwa Lesney’a:

  • Oryginalny 40-centymetrowy pojazd pierwotnie miał być zaprezentowany podczas wydarzenia Festival of Britain w 1951 roku, ale z powodu niedoborów cynku spowodowanych wojną koreańską zamysł został porzucony. Model odświeżono na potrzeby koronacji Elżbiety II, a figurkę zmarłego króla usunięto po wyprodukowaniu kilkuset sztuk. Ostatecznie sprzedano ponad 33 tys. W dobrym stanie i z oryginalnym pudełkiem są to egzemplarze kolekcjonerskie.
  • W 1953 roku wprowadzono na rynek wersję o długości 11,8 cm, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Jego sukces sfinansował powstanie marki Matchbox. Samochodziki były posrebrzane, które po zmatowieniu wyglądały na złote.
  • W 1992 roku firma Matchbox stworzyła wersję Models of Yesteryear (zeszłoroczne modele).
  • Wersja 2023, wykonana z Zamaku ze złotym, metalicznym wykończeniem jest najbardziej szczegółowym/ modelem Matchbox Gold State Coach.

Ciekawostki o karecie Gold State Coach

  • Kareta koronacyjna została zaprojektowana przez Williama Chambersa i wyprodukowana przez mistrza Samuela Butlera w 1762.
  • Od koronacji króla Jerzego IV w 1821 była używana podczas każdego uroczystego wydarzenia związanego
    z rodziną królewską i państwowymi obchodami.
  • Powóz jest wykonany z pozłacanego drewna, które jest cienką warstwą złota pokrywającego drewno.
  • Powóz ma siedem metrów długości i ponad trzy i pół metra wysokości. Waży cztery tony i potrzebuje ośmiu koni, aby ciągnąć go w tempie marszu.

O Mattel

Mattel to wiodąca globalna firma zabawkarska i właściciel jednego z najsilniejszych katalogów franczyzowych gier dla dzieci i całej rodziny na świecie. Tworzymy innowacyjne produkty i doświadczenia, które inspirują, bawią i rozwijają dzieci poprzez zabawę. Angażujemy konsumentów poprzez nasze portfolio kultowych marek, w tym Barbie®, Hot Wheels®, Fisher-Price®, American Girl®, Thomas & Friends®, UNO® i MEGA®, a także inne popularne własności intelektualne, które posiadamy lub na które licencjonujemy we współpracy z globalnymi firmami rozrywkowymi. Nasza oferta obejmuje treści filmowe i telewizyjne, gry, muzykę i wydarzenia na żywo. Działamy w 35 lokalizacjach a nasze produkty są dostępne w ponad 150 krajach we współpracy z wiodącymi światowymi firmami handlu detalicznego i e-commerce. Od momentu powstania w 1945 roku firma Mattel jest dumna z tego, że jest zaufanym partnerem we wspieraniu dzieci w odkrywaniu niesamowitości dzieciństwa i osiągnięciu ich pełnego potencjału.