Kendama – zabawka zręcznościowa, która porywa tłumy

Od kiedy zadebiutowała na polskim rynku, grono osób wieszczących jej ogromny sukces powiększa się. Nic w tym dziwnego, skoro zdążyła już podbić serca klientów m.in. w Japonii (gdzie została wynaleziona), w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach europejskich.

Kendama – bo o niej mowa – to niezwykle oryginalna w swojej budowie zabawka, na pierwszy rzut oka przypominająca drewniany stojak na piłkę. Jednak niech nikogo nie zwiedzie nieco surowy design, bowiem w tym niepozornym produkcie drzemie ogromny potencjał! Dość powiedzieć, że potrafi skutecznie i na długo odciągnąć dzieci i młodzież od urządzeń elektronicznych…

Łyk historii
Na pierwsze ślady zabawki przypominającej współczesną kendamę historycy natrafili we francuskich źródłach z XVI wieku. Powszechnie uważa się jednak, że za jej projektem stoją Japończycy. Do Azji trafiła prawdopodobnie Jedwabnym Szlakiem w drugiej połowie XVIII wieku.

Na przełomie XIX i XX wieku japoński minister edukacji okrzyknął ją pomocą naukową, po czym trafiła do masowej sprzedaży. Po II wojnie światowej zaczęła być nawet traktowana jako pełnoprawna dyscyplina sportowa. Zasady gry po raz pierwszy spisane zostały w 1975 r.

Budowa
Budowa kendamy zmieniała się na przestrzeni lat. Obecnie składa się z kuli (tama), drewnianego młotka (ken) i sznurka. Tama jest przymocowana do kena za pomocą sznurka. Istotą gry jest łapanie na różne sposoby tamy w „kielich” kena.

Zasady gry
Nabicie kulki na palik wydaje się zadaniem banalnym. Nic bardziej mylnego! Opanowanie choćby najłatwiejszego triku wymaga nie lada skupienia i precyzji ruchów. Godziny ćwiczeń nie zniechęcają jednak do podejmowania kolejnych prób, a wręcz przeciwnie – pozwalają udoskonalić technikę oraz zręczność, zaś wykonywanie kolejnych sztuczek sprawia niesamowitą frajdę.

Na świecie została już nawet stworzona lista ponad 100 trików, jakie można wykonać za pomocą kandamy. Najlepsi zawodnicy biorą udział w licznych turniejach, w tym mistrzostwach świata, podczas których wykonywane przez nich sztuczki oceniają profesjonalni sędziowie.

Producenci i dystrybutorzy

Najbardziej znanym producentem kendam jest stworzona przez Thorkilda Maya, mistrza świata z 2014 r., duńska firma Krom. Na polskim rynku kendamy mają w swojej ofercie m.in. firmy Majdan Zabawek, Norimpex, RMD Bike oraz SmarToys.

Czym kierować się podczas wyboru kendamy?

  • Rodzaj drewna. Kendamy najczęściej wykonane są z twardego drewna klonowego, bukowego lub orzechowego, rzadziej wiśniowego.
  • Wielkość. Oryginalny produkt ma 18,5 cm wysokości. Na początku przygody z kendamą warto jednak rozważyć sięgnięcie po model XL (25 cm), który jest dedykowany niewprawionym graczom.
  • Design. Elementem wyróżniającym kendamy jest sposób malowania. Te pokryte tradycyjnym lakierem są śliskie, co utrudnia wykonywanie trików. Dobrą przyczepność zapewnia natomiast pomalowanie kendamy superlepkimpreparatem (np. LOL Clear).

Produkt z tej samej kategorii: Mokuru

Inną godną polecenia zabawką zręcznościową jest Mokuru. Ma on kształt zwężonego walca, którego końce pokryte są silikonem. Zabawa polega na ustawieniu Mokuru pionowo na palcu lub dłoni i obracaniu po długim boku. Po opanowaniu podstaw można przejść do bardziej zaawansowanych sztuczek polegających na łapaniu zabawki wierzchnią częścią dłoni. Nawet kilka minut takiej zabawy zapewnia poprawę koordynacji i koncentracji, sprawiając przy tym mnóstwo satysfakcji. Dodatkowo taka zabawa świetnie odstresowuje.

Zdjęcia: Majdan Zabawek, Miejskie Sporty, Norimpex, RMD Bike, SmarToys