Jak Polacy spędzają czas wolny? Planszówki nieustannie na TOPie [wyniki badania Empiku]

Planszówki to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Świadczy o tym nie tylko rosnąca z roku na rok sprzedaż gier analogowych, ale również wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Empik na grupie blisko 3 tysięcy osób. Połowa ankietowanych gra w planszówki co najmniej raz w miesiącu, a co dziesiąta osoba nawet kilka razy w tygodniu. Najchętniej wybierane są gry rodzinne, strategiczne, ekonomiczne, towarzyskie i logiczne. Do hitów niezmiennie należą znane klasyki, takie jak „Jenga”, „Scrabble” czy „Monopoly”. W odpowiedzi na ten silny trend, Empik po raz kolejny organizuje Festiwal Gier Planszowych pełen wyczekiwanych premier oraz promocji sięgających do -25%. Jesienna odsłona wydarzenia potrwa do 12 października.

Polacy kochają planszówki

Przy okazji tegorocznej edycji Festiwalu Gier Planszowych, Empik przeprowadził badanie wśród klientów. Objęło ono 2800 osób. Wyniki są jednoznaczne – analogowe rozgrywki jedna z ulubionych form spędzania czasu wolnego. Niemal połowa (49%) ankietowanych zadeklarowała, że gra w planszówki minimum raz w miesiącu, co 10. badany – nawet kilka razy w tygodniu. Osoby, które grają w planszówki okazyjnie – kilka razy w roku – najczęściej robią to w okresie świątecznym.
Większość badanych najczęściej gra w szerszym gronie – z rodziną (64%), znajomymi (24%) oraz partnerem lub partnerką (12%). Na pytanie ile średnio zajmuje im jedna rozgrywka, taki sam odsetek ankietowanych (po 34%) odpowiedział, że do godziny lub do dwóch godzin. Co piąta osoba poświęca każdorazowo na planszówki do 30 minut i w tej grupie dominują ankietowani, którzy grają bardzo często – nawet kilka razy w tygodniu.
Źródło: news.empik.com