Fundacja rodzinna coraz bliżej! Projekt ustawy oddany do konsultacji

Fundacja Rodzinna – Bezpieczna Przystań dla Wszystkich Pokoleń w Twojej Rodzinie

 Wyczekiwany projekt opublikowany!

22 marca 2021 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji został udostępniony projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego nową instytucję – fundację rodzinną.

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej reguluje kwestie tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązania i likwidacji fundacji rodzinnej oraz prawa i obowiązki fundatora i beneficjentów.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2021 r.

Fundacja rodzinna to osoba prawna utworzona przez fundatora w celu: zarządzania majątkiem przekazanym przez fundatora, dysponowania tym majątkiem na rzecz beneficjentów wskazanych przez fundatora. Nadrzędnym celem fundacji jest zabezpieczenie majątku firm rodzinnych przed rozdrobnieniem w kolejnych pokoleniach.

Kancelaria Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k., włącza się w prace konsultacyjne nad projektem ustawy. Uprzejmie prosimy, jeśli pojawią się uwagi dotyczące projektu ustawy, o zgłaszanie ich na adres gwlaw@gwlaw.pl

Wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych prosimy zainteresowanych Państwa fundacją rodzinną o wypełnienie ankiety, która pomoże w przekazaniu do Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii właściwych uwag pochodzących bezpośrednio od przedsiębiorców.

Link do ankiety tutaj

Więcej informacji o fundacji rodzinnej na stronach:

www.gwlaw.pl

www.rodzinywbiznesie.pl

www.firmyrodzinne.pl

Wstępny komentarz do projektu ustawy. – link

Czym jest fundacja rodzinna i dlaczego jest tak ważna dla firm rodzinnych można przeczytać w artykule autorstwa mec. Piotra Grabowskiego oraz mec. Beaty Krzyżagórskiej-Żurek opublikowanym w Magazynie Forbes – link do pobrania artykułu.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem dotyczącym tematu:

Jak przygotować firmę i rodzinę na utworzenie fundacji rodzinnej?