Egmont najlepszym wydawcą komiksów w Polsce!

W sobotę 24 września br. podczas gali 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier wŁodzi zostały przyznane nagrody festiwalowe w czterech kategoriach. Z radością informujemy, że wydawnictwo Egmont otrzymało nagrodę dla najlepszego wydawcy komiksów w Polsce w roku 2022. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 2001 roku, a wydawnictwo Egmont otrzymało je już po raz szósty.

Nagrodę dla najlepszego wydawcy odebrał Tomasz Kołodziejczak – dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. Jurorzy podkreślali, że tegoroczna nagroda została przyznana m.in. za rozwijanie oferty komiksów dla dzieci. Jest nam bardzo miło, że jury doceniło naszą pracę na rzecz komiksu dziecięcego. Od lat systematycznie rozwijamy ten segment naszej oferty. Organizujemy konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci dla polskich twórców. Wydajemy popularne inagradzane serie europejskie – humorystyczne, przygodowe, fantastyczne, obyczajowe. Uruchomiliśmy nową linię „Mój pierwszy komiks 5+” z rysunkowymi opowieściami dla najmłodszych. Wspieramy i edukujemy media, księgarnie i biblioteki. Dla wydawnictwa Egmont to, oczywiście, bieżąca aktywność wydawniczo-biznesowa, ale w dłuższej perspektywie, działanie wspierające czytelnictwo i kształtujące przyszłych fanów „dorosłych” komiksów, budujące kulturę komiksową i ważne dla całego rynku. – podkreśla Tomasz Kołodziejczak.

Podczas gali została również wręczona przez przedstawicieli Fundacji „Kreska” nagroda im. Janusza Christy „Złoty Puchar”. W tym roku trafiła do Arkadiusza Salamońskiego, który jest odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz i okładek między innymi w „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Fundacja „Kreska” przyznaje ją za szczególne osiągnięcia na polu popularyzacji twórczości Janusza Christy.

 

 

page2image1790624 page2image1772704

 

Fundacja „Kreska” zaś została nagrodzona nagrodą im. Papcia Chmiela „Doktorat Humoris Causa” za zasługi dla polskiego komiksu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi jest największą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. Obecnie głównymi organizatorami MFKiG są EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Festiwal to przede wszystkim miejsce spotkań twórców imiłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych.