BADANIE SCHLEICH: SWOBODNA ZABAWA A ROZWÓJ WAŻNYCH UMIEJĘTNOŚCI U DZIECI

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Koblenz i firmę Schleich wykazało, że swobodna zabawa rozwija u dzieci ważne umiejętności na przyszłość!

Swobodna zabawa bez granic i instrukcji jest naturalną i podstawową potrzebą wszystkich dzieci i przyczynia się do ich rozwoju na wiele sposobów. W swobodnej zabawie koń może wystartować i latać, podczas gdy lew organizuje przyjęcie herbaciane na dywanie – tylko wybraźnia nas ogranicza. Niedawne badanie przeprowadzone przez Schleich i Uniwersytet Koblenz wykazało, że 84% rodziców chciałoby, aby ich dzieci spędzały większość czasu na swobodnej zabawie. Według ponad 4000 respondentów, swobodna zabawa uczy dzieci ważnych umiejętności, takich jak kreatywność, rozwiązywanie problemów i pewność siebie. Rodzice, którzy wzięli udział w badaniu, uznali figurki marki schleich® za szczególnie odpowiednie do swobodnej zabawy: 75% dzieci używa ich (bardzo) często podczas swobodnej zabawy. Aż 89% rodziców podkreśliło pozytywny wpływ zabawek schleich® na kreatywność i wyobraźnię ich dzieci.

Czy Tyranozaurus Rex i Królik Lwiogłowy mogą być najlepszymi przyjaciółmi? Czy papuga może popływać, podczas gdy jednorożec pracuje na budowie? Rzut oka na bezgraniczną wyobraźnię dzieci pokazuje, że absolutnie wszystko jest możliwe. „Swobodna zabawa wspiera rozwój dzieci i uczy je ważnych umiejętności na przyszłość, takich jak kreatywność, rozwiązywanie problemów i pewność siebie”, wyjaśnia Wiebke Waburg, profesor pedagogiki na Uniwersytecie Koblenz. „Rodzice się z tym zgadzają. Nasze badanie wykazało, że 97% rodziców jest głęboko przekonanych, że swobodna zabawa wzmacnia wyobraźnię i kreatywność ich dzieci. Aż 91% z nich uważa również, że wspiera ona ich zdolność do samodzielnego rozwijania pomysłów”. Rodzice zakładają ponadto, że podczas swobodnej zabawy dzieci uczą się zajmować sobą (89%), ufać własnym umiejętnościom (78%) i wczuwać się w innych  (74%).

Producent zabawek Schleich pragnie zachęcić do tej ważnej formy zabawy. Jego pełne szczegółow figurki inspirują niezliczone pomysły i historie. „Wartość edukacyjna figurek schleich® polega na ich zdolności do pobudzania swobodnej zabawy, co pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. W badaniu 89% rodziców zgodziło się, że zabawki schleich® pobudzają wyobraźnię ich dzieci. Jest to dla nas bardzo ważne – to podstawa naszej marki”, wyjaśnił Stefan De Loecker, CEO Schleich GmbH.

Brak czasu na swobodną zabawę

Mimo że swobodna zabawa ma kluczowe znaczenie, dzieci mają na nią ograniczony czas. Ich codzienność przebiega według napiętego harmonogramu przedszkola lub szkoły, zorganizowanego hobby i wizyt u lekarza. W typowym tygodniu tylko 25% dzieci ma więcej niż trzy godziny dziennie na swobodną zabawę. Ich rodzice pamiętają, że kiedyś było inaczej: 65% matek i ojców twierdzi, że w dzieciństwie mieli więcej wolnego czasu. Zwłaszcza gdy dzieci rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, ich czas na swobodną zabawę kurczy się. Warto przeznaczyć wolny czas na tę formę zabawy, ponieważ ma ona ogromne pozytywne skutki.

Najpierw zabawka, potem pomysł – zwierzęta i natura to popularne wybory

Oczy dziecka z zaciekawieniem skanują pokój, dostrzegając Niedźwiedzia Polarnego schleich®. Idealnie – będzie głównym bohaterem. Co dokładnie będzie robił, dopiero się okaże. Być może zabierze klocek do kołdry na rundkę surfingu lub utnie sobie drzemkę z lalką. Większość historii jest inspirowana tym, co akurat jest dostępne. Potwierdziło to 69% rodziców.

Rodzaj zabawki ma tu kluczowe znaczenie. Zabawki, które zachęcają do kreatywności, pozwalają dzieciom uwolnić wyobraźnię i wymyślać nieograniczone pomysły na swobodną zabawę. Obejmuje to szeroki zakres tematów. Zwierzęta i przyroda (77%) są najpopularniejszym tematem zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek. Często wykorzystywane są również tematy rodzinne (60%) i codzienne sytuacje (52%). Historie o pojazdach i technologii (39%) oraz tematy fikcyjne (38%) są nieco mniej popularne.

figurki schleich® pobudzają wyobraźnię

Rodzice są przekonani, że zabawki schleich®, takie jak Osiołek, Goryl czy Tęczowy Jednorożec, wpływają korzystnie na swobodną zabawę ich dzieci. Trzy czwarte (75%) dzieci używa ich często lub bardzo często podczas swobodnej zabawy, a 89% rodziców twierdzi, że zabawki schleich® pobudzają wyobraźnię ich synów i córek. Nie ma znaczenia, czy figurki są realistycznymi zwierzętami, czy wymyślonymi stworzeniami. Bez względu na to, jakie kreatywne pomysły rodzą się w pokoju zabaw, czas na swobodną zabawę jest cenny, a figurki schleich® są idealnymi bohaterami wszelkiego rodzaju kolorowych i pomysłowych historii.

 

*****

Uniwersytet Koblenz  i firma Schleich przeprowadziły badanie między listopadem a grudniem 2023 roku. Ankieta online została rozesłana do 4022 rodziców z dziećmi w wieku od trzech do dziewięciu lat. Celem badania było zbadanie opinii rodziców na temat swobodnej zabawy i marki schleich®. Ankieta koncentrowała się na zabawkach, tematach zabawy, pomysłach i życiu dzieci. Projekt został zainicjowany przez profesor Wiebke Waburg z Uniwersytetu Koblenz. Po badaniu ilościowym w 2024 r. zostanie przeprowadzone badanie jakościowe.