Wydanie urodzinowe komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

W lipcu br. przypada 90. rocznica urodzin Janusza Christy – jednego z najważniejszych autorów w historii polskiego komiksu, twórcy m.in. „Kajtka i Koka”, „Kajka i Kokosza” Gucka i Rocha”. W ramach obchodów tego jubileuszu, na 17 lipca br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę wyjątkowego albumu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Wydanie urodzinowe!”. To adaptacja klasycznej opowieści Janusza Christy w wykonaniu wielu polskich autorów komiksów różnych pokoleń.

Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca i redaktor tomu podkreśla, że to wydanie wyjątkowe – unikalny na skalę światową projekt, opublikowany tylko w jednym wydaniu – na rocznicę. Ten komiks to nie jest „Szkoła latania” Janusza Christy, jednocześnie to jest „Szkoła latania” Janusza Christy! Każdą z 35 stron (a także okładkę i stronę tytułową) oryginalnego komiksu narysował inny polski twórca! Całkowicie w swoim stylu, ale z zachowaniem oryginalnej fabuły i wszystkich dialogów. Kolejni artyści przedstawili swoje interpretacje okładek kilku innych tomów „Kajka i Kokosza”. W rezultacie powstało dzieło niezwykłe. Fani twórczości Christy oraz fani współczesnego polskiego komiksu będą mogli przeczytać kanoniczny tom serii w zupełnie nowy sposób. To wydanie nie zastępuje Szkoły latania Janusza Christy, ale wierzę, że stanie się intrygującym uzupełnieniem kolekcji każdego miłośnika historii obrazkowych.

Autorem okładki albumu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania – Wydanie urodzinowe!” jest Krzysztof Gawronkiewicz.

Album jest dostępny w przedsprzedaży w księgarni Egmont.pl: https://egmont.pl/Kajko-i-Kokosz.-Wydanie-urodzinowe,82438152,p.html

W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Janusza Christy Fundacja „Kreska” przygotowuje dla fanów twórczości Mistrza weekend pełen atrakcji.  W gdańskim CH Manhattan w dniach 19-20 lipca odbędą się warsztaty, prelekcje i panele dyskusyjne. Organizatorzy zapraszają też na wystawę pamiątek i oryginalnych prac Janusza Christy.

Na czerwiec planowana jest emisja monety „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. To to drugi numizmat z wizerunkami bohaterów legendarnej serii stworzonej przez Janusza Christę przygotowany przez Mennicę Gdańską.