Targi Gostkon (24-26 czerwca)

Było bardzo kameralnie, rodzinnie i fantastycznie. Pierwszy dzień odbywał się w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Największa sala była zajmowana przez Games Room, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z oferty ponad 270 gier planszowych polskich wydawnictw. Odbyły się trzy turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Polski: Carcassonne, Domek oraz Marco Polo. Trzy turnieje poza MP: Klask, Mistakos, Ice Cool.

W sali na piętrze odbywały się prelekcje z zaproszonymi gośćmi, w tym z Michałem Cetnarowskim i Łukaszem Orbitowskim. BajOla opowiadała najmłodszym bajki i baśnie przy akompaniamencie lutni. Także na piętrze mieściła się Obwoźna Czytelnia NOVA  Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dostarczając miłośnikom komiksów dużą dawkę unikatowych egzemplarzy. W podziemiach mieściła się sala Lego, gdzie najmłodsi uczestnicy mieli możliwość oddania się niepohamowanego aktu tworzenia. Także można było stworzyć maski ulubionych bohaterów oraz peleryny. Dwie sale umożliwiały także zapoznanie się z tajnikami gier RPG pod okiem doświadczonych Mistrzów Gry i wziąć udział także w jednym z dwóch LARP’ów. Na festiwalu pojawili się Cosplay’erzy, którzy umożliwiali zrobienie sobie zdjęcia z ulubioną postacią. Można było także dokonać zakupów na stoiskach.

W niedzielę impreza przeniosła się na miejski Rynek by pokazać miastu, że fantastyka jest bardzo ciekawa. Games Room, który wykorzystywał także gry plenerowe. Parada Cospay’erów. Ogólnopolski konkurs Cosplay. Dwie areny, na których odbywały się pokazy średniowiecznych wojów, templariuszy, nauki walki kendo, pokazy walk gry postapo Jugger inspirowanej filmem „Krew bohaterów”, Turniej wymyślonej przez organizatorów gry w „Płazowanie zada” (walka na miecze bezpieczne gdzie celem jest uderzenie przeciwnika płazem w pośladki). Czytelnia komiksów także pojawiła się na rynku gdzie na leżakach można było oddać się lekturze. Całość dnia zakończył pokaz Fire Show!

Tak w skrócie przedstawiał się festiwal Gostkon. – Jesteśmy zadowoleni z finalnego odbioru naszej inicjatywy. Pogoda nieco popsuła nam pewne części programu jednak wszystkie punkty odbyły się zgodnie z planem. Pragniemy podziękować wszystkim wydawnictwom za wsparcie Games Room, grupom Cosplay za przybycie, naszym zaproszonym gościom, którzy zechcieli odwiedzić nasze niewielkie miasto. Zabawa była fantastyczna i już analizujemy nasze błędy i pozytywne akcenty by wziąć się do pracy nad kolejną edycję – mówią organizatorzy targów.