Kraków na planszy gry Monopoly!

Kraków został uhonorowany i wybrany jako jedyne miasto w Polsce, które otrzyma własną miejską edycję podczas 80. urodzin Monopoly. Tym samym Miasto Królów Polskich dołączy do elitarnego grona największych miast na całym świecie, w tym m.in. Nowego Jorku i Sydney. Z tej okazji 5 maja br. na krakowskim rynku odbyło się specjalne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy miasta zostali poinformowani o tym wyjątkowym wyróżnieniu. Monopoly to kultowa i jedna z najbardziej popularnych gier na całym świecie. Świadczą o tym badania, które potwierdzają, że gra przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W tym roku Monopoly obchodzi 80 lat. Z tej okazji 5 maja Pan Monopoly przybył do Krakowa, aby ogłosić mieszkańcom wyjątkową wiadomość! Kraków został wybrany jedynym miastem w Polsce, które otrzyma własną planszę w miejskiej edycji podczas 80-tych urodziny Monopoly! Plansza będzie powstawać w najbliższych tygodniach. – Wśród ikon Krakowa, jak Sukiennice czy Wawel na planszy mogą znaleźć się takie obiekty, jak hotele, krakowskie uczelnie lub np. elektrociepłownia. Dajemy mieszkańcom Krako­wa możliwość przedstawienia swoich sugestii, które miejsca koniecznie powinny zostać uwzględnione w krakowskiej edycji gry Monopoly. Wszystkich krakowian, którzy są chętni, aby zaangażować się w tworzenie gry Monopoly Kraków zapraszamy na oficjalny profil gry w serwisie Facebook – mówi Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves. Tym samym najbardziej charakterystyczne i wyjątkowe miejsca związane z miastem znajdą się w edycji Mono­poly Kraków, która na rynku dostępna będzie jesienią tego roku. Bartłomiej Sikorski dodaje: – Gra będzie dystrybuowana przez firmę AB-Rekman. Razem z dystrybutorem postaramy się, aby była ona dostępna w księgarniach, sklepach z grami oraz sieci Empik. Miłośnicy Krakowa, którzy nie mieszkają tu na stałe będą mogli nabyć grę w sklepach internetowych. Jest to niesamowite wyróżnienie dla Krakowa, o którym dzięki Monopoly usłyszą ludzie na całym świecie. Inicjatywę promocji wspiera Urząd Miasta Krakowa. O całym przedsięwzięciu mieszkańcy miasta zostali poinformowani we wtorek – 5 maja na krakowskim rynku. Aby uczcić tę wyjątkową inicjatywę zostało przygotowane specjalne wydarzenie, w którym udział wzięli wszyscy krakowianie.

Co działo się 5 maja na Krakowskim Rynku?

Mieszkańcy Krakowa poznali nowy projekt promocji miasta Krakowa o wymiarze ogólnopolskim, wspierany przez Urząd Miasta Krakowa. Swoje 80-te urodziny gra Monopoly będzie świętować w Krakowie. Wszyscy obecni wzięli udział w animacjach i zabawach przygotowanych przez Pana Monopoly, najsłynniejszego gracza na światowym rynku nieruchomości. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych krakowian. Jesteśmy dumni, że miasto Kraków doczekało się swojej edycji! Zapraszamy bardzo serdecznie do poznania szczegółów inicjatywy oraz zaangażowania się w wybór najbardziej charakterystycznych miejsc naszego miasta, które znajdą się na planszy gry Mono­poly – mówi przedstawiciel Urzędu Miasta Kraków.

Kilka słów o grze Monopoly

Monopoly to klasyczna gra planszowa oryginalnie wydana w USA przez Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu. Gra polegająca na handlu nieruchomościami daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążyć planszę kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.

Monopoly na świcie

– Ponad 270 000 000 gier sprzedanych na świecie.

– Ponad 100 000 gier sprzedawanych co roku w Polsce.

– Ponad miliard ludzi grało w Monopoly od 1935 r.

– Ponad 11 000 000 fanów na Facebook’u.

– Pierwsza edycja miejska wydana w 1994 r. – San Diego.

– Pierwsza edycja w Europie wydana w 1996 r. – Edynburg.

Monopoly w liczbach:

– 80 lat na rynku. Pierwsza edycja została wydana w 1935 r.

– 200 000 000 egzemplarzy sprzedanych od 1935 r.

– Ponad 300 wersji lokalnych.

– Średni czas przebywania gry w rodzinie – co najmniej 2 pokolenia.

– Liczba najliczniejszej znanej kolekcji gry – ponad 3000 edycji.

– Najdłuższa gra trwała 70 dni.